Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Klimatizácia do rodinného domu - aké máte možnosti?

Klimatizácia do rodinného domu - aké máte možnosti?

26.11.2018

Obrázok

Klimatizačné jednotky sú bežnou výbavou kancelárií, obchodných centier, bánk a množstva verejných budov. Klimatizácie sa však čoraz častejšie stávajú aj štandardnou súčasťou vybavenia rodinných domov.

Typy klimatizačných jednotiek 

Pri riešení tepelného komfortu v interiéri rodinného domu máte k dispozícii viacero typov klimatizačných jednotiek. Podľa umiestnenia klimatizačnej jednotky sa tak môžete rozhodovať medzi nástennými, parapetnými a podstropnými klimatizáciami. No ak by vám z nejakého dôvodu predsa len nevyhovovala žiadna zo spomenutých alternatív, tak môžete popremýšľať o mobilnej klimatizácii.

1. Parapetná klimatizácia do domu 

Parapetné klimatizačné jednotky s kompaktnými rozmermi umožňujú inštaláciu do najmenej využívaných priestorov v miestnosti - pod oknami. Takto umiestnené parapetné klimatizácie potom vďaka svojmu nenápadnému funkčnému dizajnu plnia svoj účel bez toho, aby pôsobili v interiéri domu akokoľvek rušivo. S parapetnými klimatizáciami vzhľadovo pripomínajúcimi skôr radiátor, môže byť nenápadnosť dotiahnutá do úplnej dokonalosti.

2. Nástenná klimatizácia do domu

Nástenné klimatizačné jednotky vedú rebríčky obľúbenosti. Dôvody sú prozaické - ideálny pomer cena/výkon a všetky dôležité parametre plne vyhovujú požiadavkám klientov. Často sú vybavené špeciálnou filtráciou, ionizátorom, čističkou vzduchu alebo vo vyšších triedach aj pohybovým senzorom. Inštalácia nástennej klimatizácie je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si významné stavebné úpravy. Nástenné klimatizácie sú výsledkom spolupráce skúsených inžinierov i dizajnérov, mnohé novinky preto právom patria do kategórie vydarených skvostov.

3. Podstropná (kazetová) klimatizácia do domu

Ak potrebujete riešiť tepelný komfort v priestorovo veľkorysejšie poňatej miestnosti rodinného domu, napr. v obývačke s vyššími stropmi spojenej s jedálňou a poprípade aj kuchyňou, rozhodne nenechajte bokom podstropné klimatizácie. Klimatizácie budú v tomto prípade ukryté v medzistrope. Ide mimochodom o najestetickejšie riešenie umiestnenia vnútornej klimatizačnej jednotky. 

Na podstropné klimatizácie sa môžete spoľahnúť aj v prípadoch, keď je použitie nástennej alebo parapetnej klimatizácie neprijateľné. Ľutovať to však rozhodne nemusíte. Podstropné klimatizácie sa pýšia sympatickým dizajnom, nízkou hlučnosťou a spoľahlivosťou. Veľkej obľube sa tešia v pracovniach a kancelárskych priestoroch. 

4. Mobilná klimatizácia

Pri mobilnej klimatizácii odpadá odborná montáž. Napriek tomu sa budete musieť pomocou ohybnej hadice vysporiadať s odvodom teplého vzduchu mimo klimatizovanú miestnosť. Nejde však o nič zložité. Dôvodom obľúbenosti mobilnej klimatizácie je ľahká prenosnosť a nižšia obstarávacia cena. V porovnaní s pevne zabudovanými klimatizačnými jednotkami je jej nevýhodou vyššia hlučnosť. Tá je ale pri all-in-one zariadení (všetko v jednom - ventilátor, výparník, kompresor i kondenzátor) úplne pochopiteľná.

Ako vybrať klimatizáciu do domu?

Klimatizačné jednotky sú ešte aj dnes spájané len s ochladzovaním priestorov. Podobné predstavy sú však na míle vzdialené realite. Súčasné klimatizácie do rodinných domov ponúkajú toho samozrejme oveľa viac. Primárne sú síce určené na ochladzovanie interiéru budov, no niektoré z nich sa dajú využiť aj na vykurovanie rodinného domu. Klimatizácia vám dobrú službu preukáže aj pri úprave vlhkosti vzduchu, no a vďaka filtrom pomôže s elimináciou vírusov, baktérii, prachu, peľu a ďalších alergénov.

TIP: Atraktívnu alternatívu vykurovania rodinných domov aktuálne predstavujú tepelné čerpadlá. Prečítajte si viac o princípe, na ktorom tepelné čerpadlo funguje.

Nebudeme vás však trápiť vymenovávaním ďalších benefitov. Vyššie uvedené schopnosti sme spomenuli z jednoduchého dôvodu. Pred samotným výberom klimatizácie bude totiž vhodné, ak si okrem zastropovania ceny, ktorú ste ochotní zainvestovať do klimatizačnej jednotky ujasníte, čo od zariadenia očakávate.


Kúpa klimatizácie musí dávať zmysel

Načo vám bude totiž luxusné zariadenie „nabité“ sofistifikovanými funkciami, ktoré nebudú využívané v plnom rozsahu a svoj účel dokáže splniť aj štandardná klimatizácia so základnými funkciami? Prémiové funkcie klimatizačnej jednotky niečo stoja a preto treba počítať s tým, že pri kúpe klimatizácie strednej, a predovšetkým vyššej triedy, budete musieť siahnuť do vrecka oveľa hlbšie. Samozrejme v platnosti stále ostáva známe „koľko ľudí, toľko chutí“ a ak hľadáte po všetkých stránkach atraktívnu klimatizáciu, nič vám nebráni siahnuť po exkluzívnych kúskoch. 


Výkon, spotreba energie a hlučnosť klimatizácie 

Vo všeobecnosti ide o najdôležitejšie parametre, ktorým je pri výbere klimatizácie do rodinného domu potrebné venovať osobitnú pozornosť. Zbytočne predimenzovaný výkon klimatizácie zostane nevyužitý, no a klimatizácia s nízkym výkonom zasa nenaplní očakávania. Najlepšie preto urobíte, ak tento parameter budete konzultovať s predajcom a firmou, ktorá bude klimatizáciu inštalovať

Spotrebu energie i hlučnosť vnútornej klimatizačnej jednotky si dokážete pri výbere ustriehnuť aj sami. Klimatizácie sú dnes vďaka invertorovej technológii zaradené minimálne do energetickej triedy A, no ničím výnimočným nie sú ani modely zaradené do energetickej triedy A++. Spomínaná technológia invertora spolu s rôznymi režimami prispieva tiež k tichému chodu klimatizácie. Pri výbere si všímajte použitie tejto technológie a taktiež aj to, akú hlučnosť v dB (A) udáva výrobca.


Monosplit alebo multisplit klimatizáciu?

Napriek komplikovanému názvu nejde o nič zložité. Výber klimatizácie do rodinného domu podľa tzv. monospilt a multisplit prevedenia sa bude odvíjať od toho, či budete chcieť chladiť, vykurovať alebo iným spôsobom upravovať vzduch v jednej miestnosti alebo vo viacerých miestnostiach. Monosplit klimatizácia je tvorená 1 vonkajšou a 1 vnútornou klimatizačnou jednotkou. Chladiť alebo vykurovať je tak možné iba jednu miestnosť v dome.

Multisplit klimatizácia do domu disponuje väčšinou 1 vonkajšou jednotkou, ku ktorej sa však môže pripojiť napríklad až 5 vnútorných klimatizačných jednotiek. S multisplit prevedením je tak pochopiteľne možné chladiť alebo vykurovať naraz päť miestností.

Nezabúdajte, že klimatizácia nie je obyčajný domáci spotrebič, ktorý stačí pripojiť do elektrickej siete. Inštalácia klimatizácie nemôže byť experimentom a preto ju neodporúčame vykonávať svojpomocne. Výnimkou je iba spomínaná mobilná klimatizácia. Samozrejme za predpokladu, že dokážete drobnou úpravou vyriešiť odvádzanie teplého vzduchu von z príslušnej miestnosti.


TIP NA ZÁVER: Počuli ste o systéme riadeného vetrania? Viac sa dozviete v príspevku ako funguje systém riadeného vetrania.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov